Skip To Main Content

Knights Lead Spring Sports Honorees as Region's Best

Knights Lead Spring Sports Honorees as Region's Best

Three St. Joseph's athletes from the Class of 2024 earned Region 1-1A Player of the Year honors for their performances during the 2024 spring sports season.

Patrick Kucaba, who helped the Knights' boys soccer team to a second straight state championship, was named Region Player of the Year.

Palmer Saad was the region's Player of the Year in boys tennis, and Kaitlyn Dach was chosen Co-Player of the Year in girls soccer.

Those three were among the following SJCS athletes earning spring sports honors:

BASEBALL
All-State: Henry Dryden
All-Region: Henry Dryden, Johnny Jaraczewski, Liam Okuley

BOYS GOLF
All-State: Dean Remsberg, Luke Bryant
Team Awards
MVP: Dean Remsberg
Most Improved Player: Hudson Wolfram
Rookie of the Year: Luke Bryant

BOYS TENNIS
Region Player of the Year: Palmer Saad
All-Region: Whit Wilkins
3A/2A/1A Individual Tournament: Whit Wilkins
Team Awards
MVP: Whit Wilkins
Knight Award: Palmer Saad
Most Improved Player: Jeremiah Adams
Coach's Award: Hampton Norwood

BOYS LACROSSE
North-South All-Star: Brendan Alvis
All-Region: Brendan Alvis, Mason Brierton, Dixon Watts, Mills McCauley
Team Awards
MVP Offense: Brendan Alvis
MVP Defense: Mason Smith
Team MVP: Dixon Watts
Knight Awards: Mason Brierton, Camilo Gacha

GIRLS LACROSSE
All-Region: Grace Eilers, Mia Piccuta, Natalia Cardenas, Sadie Butchko
Team Awards
MVP: Grace Eilers
Most Improved Player: Sonia Julio Untener
Offensive Player of the Year: Charlotte Papps
Defensive Player of the Year: Natalia Cardenas

SOCCER
Girls

North-South All-Star: Brigid McKinley
All State: Kaitlyn Dach, Caroline Getz, Lola Kelly, Charlotte Rosenfeld
Co-Region Player of the Year: Kaitlyn Dach
All-Region: Kaitlyn Dach, Caroline Getz, Brigid McKinley, Caroline Mruz
Team Awards
Parents Player of the Season: Caroline Getz
Players Player of the Season: Taylor Scott
Coaches Player of the Season: Brigid McKinley
Knight Award: Jordan Pearse

Boys
Clash of the Carolinas: Patrick Kucaba
North-South All-Stars: Connor Flannigan, Mateo Simon
All-State: Davidson Chou, Patrick Kucaba, Joshua Linebaugh
Region Player of the Year: Patrick Kucaba
Region Coach of the Year: Frank Kucinic
All-Region: Joshua Linebaugh, Davidson Chou, Connor Flannigan, Eli Ireland
Team Awards
MVP: Patrick Kucaba
Coaches Award: Eli Ireland
Spiritualitas: Dominik Leon-Osorio
Offensive Player of the Year: Davidson Chou
Co-Defensive Players of the Year: Joshua Linebaugh, Connor Flannigan

SOFTBALL
All-Region: Stella Nash, Avery Phillips
Team Awards
2024 Emily Gushue Award (for exemplifying leadership and spirit on and off the field for the good of the team and glory of the school): Emerson Tate
Best Defensive Player: Abby Green
Best Offensive Player: Stella Nash
Best All-Around Player: Avery Phillips
Most Improved Player: Reese Martin
Knight Award: Sydney Slater

TRACK
Girls

All-State
Odette Brown: 800, 1600, 4x800
Bea Hamilton: 800, 4x800
Daniela Fernandez: 800, 4x800
Caroline Powers: 4x800
Harper Greer: High Jump
All-Region
Francie Thompson: 400
Odette Brown: 800, 4x800
Bea Hamilton: 4x800
Daniela Fernandez: 4x800
Caroline Powers: 4x800
Harper Greer: High Jump
Team Awards
MVP: Odette Brown
Versatility Award: Francie Thompson
Coaches Award: Harper Greer
Distance Beast! Award: Bea Hamilton

Boys
All-State
Graham Houck: 800
Liam Novak: 3200
All-Region
Lucas Salgado: 4x100
Eliot Power: 4x100
Matt Patterson: 4x100
Nick Franchina: 4x100
Team Awards
MVP: Lucas Salgado
Senior Award: Graham Houck
New Talent Award: Matt Patterson
Distance Award: Burke Moorman

Upcoming Events

Leanne Koffskey

Director of the House Program, Teacher