2018-19 SJCS VARSITY ATHLETIC AWARDS

2018-19 SJCS VARSITY ATHLETIC AWARDS

HSSR: High School Sports Report
SCCAWS: South Carolina Coaches Association Women’s Sports All-State
SCFCA: South Carolina Football Coaches Association

FALL SPORTS

Girls Golf
(1st in Region, 3rd in State)
All-Region – Emma Curran, Kaitlyn Dumit, Reagan Lillibridge
Region Coach of the Year – Mark Matlock
Team Awards
MVP – Emma Curran
Most Improved – Kaitlyn Dumit, Raegan Lillibridge
Most Dedicated – Caleigh Noonan

Volleyball
(1st in Region, 1st in State 2A)
SCCAWS – Lauren DeLo
Region Player of the Year – Lauren DeLo
Region Coach of the Year – Jan Carino
All-Region – Katie Culumovic, Kyra Thompson, Lauren DeLo
2A Player of the Year SCCAWS – Lauren DeLo
All-State – Katie Culumovic, Kyra Thompson, Lauren DeLo
North/South All-Stars – Katie Culumovic, Lauren DeLo, Kyra Thompson
HSSR-SCHSL 2A Player of Year – Kyra Thompson
HSSR-SCHSL 2A Coach of Year – Jan Carino
HSSR-SCHSL All-State – Katie Culumovic, Lauren DeLo
The Greenville News All Upstate First Team – Katie Culumovic
The Greenville News All Upstate Second Team – Lauren DeLo, Kyra Thompson
The Greenville News All Upstate Player of the Year finalist – Katie Culumovic
2A State Champions – 2011, 2012, 2013, 2014, 2015
2A State Champions – 2016, 2017, 2018
Team Awards
MVP – Lauren DeLo, Katie Culumovic, Kyra Thompson
Most Improved – Emily Normand

Girls Swimming
(1st in Region, 4th in State)
All-Region – Elizabeth Loudermilk, Mary Kate Farrell, Chelsea Rose Doyle
All-State – Elizabeth Loudermilk, Mary Kate Farrell, Chelsea Rose Doyle, Helen Norton, Katy Permanente
Team Awards
MVP – Mary Kate Farrell
Coaches Award – Maria Clark
Most Improved – Chloe Lonergan
Spirit Award – Kate Bruner

 

Boys Swimming
(1st in Region, 1st in State 3A)
All-Region – Liam Walker, Silas Crosby, Jack Doyle, Preston Jennings, James Cline
All-State – Liam Walker, Silas Crosby, Jack Doyle, Jack Lonergan, Preston Jennings
Region Boys Swimmer of the Year – Liam Walker
HSSR-SCHSL 1A-2A-3A Boys Co-Swimmers of the Year – Liam Walker, Silas Crosby
HSSR-SCHSL 1A-2A-3A Boys Swim Coach of the Year – Becky VanEvera
Region Boys and Girls Coach of the Year – Becky VanEvera
The Greenville News All-Upstate Swimmer of the Year – Liam Walker
The Greenville News All-Upstate First Team – Silas Crosby, Jack Doyle, Preston Jennings, Liam Walker
The Greenville News All-Upstate Second Team – Silas Crosby, Jack Doyle, Preston Jennings, Liam Walker
3A State Champions – 2017, 2018
Team Awards
MVP – Liam Walker
Coaches Award – Anthony Cinquemani
Most Improved – Joey Stansberry
Spirit Award – Preston Jennings

Girls Tennis
(2nd in Region, 3rd in State)
All-Region – Julia Jacques, Marta Ratkowski
North-South All-Star – Caroline Curran
State Quarterfinalist – Julia Jacques
SCTA All-State – Julia Jacques
The Greenville News All-Upstate First Team – Julia Jacques
Team Awards
MVP – Adrianna Delacruz
Leadership – Caroline Curran
Sportsmanship Award – Helen Kopsick, Grayson Malcomb
Knight Award – Julia Jacques

Girls Cross Country
(1st in Region, 1st in State 2A)
SC Gatorade Girls Runner of the Year – Ava Dobson
SCCAWS All-State – Ava Dobson
All-Region- Brigid Alvis, Lili Jaraczewski, Caroline Linen
All-County – Brigid Alvis, Lili Jaraczewski
All-State – Brigid Alvis, Ava Dobson, Lili Jaraczewski, Caroline Linen
HSSR-SCHSL Class 2A/1A Girls Runner of the Year – Ava Dobson
HSSR-SCHSL Class 2A/1A Girls Coach of the Year – Marie Kernell
HSSR-SCHSL All-State – Brigid Alvis, Lillian Jaraczewski, Caroline Linen
Region Coach of the Year – Marie Kernell
SC Track and Cross Country Coaches Association Coach of the Year – Marie Kernell
The Greenville News All Upstate Runner of the Year – Ava Dobson
The Greenville News All Upstate First Team – Ava Dobson
The Greenville News All Upstate Second Team – Caroline Linen, Lili Jaraczewski
Shrine Bowl Run – Lili Jaraczewski

Boys Cross Country
(1st in Region, 1st in State 2A)
All-Region – Brendan McTigue, Dylan McTigue, Tristan McTigue, Zac Palmer, Josh Powers
Region Runner of the Year – Josh Powers
All-County – Brendan McTigue, Dylan McTigue, Tristan McTigue, Josh Powers
All-State – Brendan McTigue, Tristan McTigue, Zac Palmer, Josh Powers
SCRunners Race Series Team Winner
SCRunners Race Series Individual Winner – Brendan McTigue
HSSR SCHSL Class 2A Boys Coach of the Year – George Carr
HSSR SCHSL All-State – Brendan McTigue, Tristan McTigue, Josh Powers
Shrine Bowl Run – Josh Powers, Zach Palmer
Region Coach of the Year – George Carr
SC Track and Cross Country Coaches Association Coach of the Year – George Carr
The Greenville News All Upstate Second Team – Brendan McTigue
Team Awards
MVP – Brendan McTigue
MIP – Isaac Hine
Coaches Awards – Josh Powers, Dylan McTigue

Football
(4th in Region, 1st Round Playoff)
Region Player of the Year – Jake Johanning
First Team All-Region – Jake Johanning, Luke Bynum, Josh Masters, Rashad Luckey
Second Team All Region – Alex Wimberly, Mark Lyons, Kyle Lonergan, Joseph Poole
North-South All-Star – Jake Johanning
The Greenville News All Upstate First Team – Jake Johanning
1st win over Christ Church in school history
Team Awards
Knight Award – Luke Bynum
Unsung Hero Award Defense – Adam Rogers
Unsung Hero Award Offense – Andrew Kruk
Blue Collar Award – Nathan Turcotte

Competitive Cheer
Team Awards
Knight Award – Lizzy Latham
Leadership Award – Conyers Wingard
Most Spirited – Mary Lynam
4th in Gameday Competition

WINTER SPORTS

Boys Basketball
(4th in Region, Sweet 16)
All-Region – Colin Burns, Miles Murray
Team Awards
Knight Award – Connor Bailey, Walker Pace
Best Offensive Player – Miles Murray
Best Defensive Player – Colin Burns
Most Improved – Ben Saunders

Girls Basketball
(5th in Region, 1st Round Playoff)
All-Region – Essence Thompson, Emily Meade
Team Awards
Knight Award – Guilana Fajardo
Coaches Award – Brittany Morris
Offensive Player of the Year – Madeline Duwe

Wrestling
(3rd in Region)
1st Team All-Region – Matt Wilson, Nick Betit
MS State Qualifiers – Logan Dodge, Hammond Fayssoux
Team Awards
Knight Award – Danny d’Anjou
Most Valuable Wrestler – Matt Wilson

SPRING SPORTS

Baseball
(5th in Region)
All-State – Matthew Marchal
All-Region – Matthew Marchal, Walker Pace
The Greenville News All Upstate First Team – Matthew Marchal
Team Awards
Most Outstanding Offensive Player – Walker Pace
Most Outstanding Defensive Player – Alex Wimberly
Knight Award – Drew McCarthy
Pitcher of the Year – Matthew Marchal
Most Valuable Player – Matthew Marchal
Keys to Castle Award – Luke Bynum
Rookie of the Year – Thomas Werner

Boys Golf
(5th in Region)
All-Region – Joey Clary
Team Awards
MVP – Joey Clary
6th Man Award – Sebastian Casanova

Boys Lacrosse
(2nd in Region)
All Region – Sami Nassif, Daniel Pekalak
Team Awards
Offensive MVP – Sami Nassif
Defensive MVP – Daniel Pekalak
Team Leader – Spencer Marchant
Knight Award – Nick Crews

Girls Lacrosse
All Region – Delaney Egan, Cailin Sullivan, Veronica Carroll
Team Awards
MVP – Veronica Carroll
Offensive Player of the Year – Cailin Sullivan
Defensive Player of the Year – Delaney Egan
Most Spirit – Kelsey Fitzgerald
Most Improved – Emma Martin

Boys Soccer
(2nd in Region, played for Upper State championship)
Region Co-Player of the Year – Connor Stein
All-Region – Robbie Cromley, Connor Stein, Alex May
North-South All-Stars – Robbie Cromley, Connor Stein
The Greenville News All Upstate First Team – Connor Stein
The Greenville News All Upstate Second Team – Robbie Cromley
Team Awards
MVP – Robbie Cromley
Defensive Players of the Year – Alex May, Connor Stein
Coaches Award – Andrew Armstrong

Girls Soccer
(1st in Region, played for Upper State championship)
Region Player of the Year – Abbie Panuccio
All-Region- Abbie Panuccio, Kat Uprichard, Victoria Kucaba, Julia Thompson
SC Coaches Association All-State Team – Julia Thompson, Abbie Panuccio, Victoria Kucaba
The Greenville News All Upstate Second Team – Abbie Panuccio

Softball
(3rd in Region, 3rd Playoff Finish)
All-Region- Kendall Harvey, Abigail Salerno

Boys Tennis
(1st in Region in 2nd in State)
Region Player of the Year – Nicholas Loudermilk
All-Region – Nicholas Loudermilk, Bradnon Hodge, Maclean Armstrong
State Singles Selections – Nicholas Loudermilk, Brandon Hodge, Maclean Armstrong
The Greenville News All Upstate First Team – Nicholas Loudermilk
The Greenville News All Upstate Boys Tennis Player of the Year – Nicholas Loudermilk
Team Awards
MVP –Nicholas Loudermilk
Most Spirit – Lee Eberly
Leadership – Brandon Hodge
Knight Award – Patrick Reese
Most Improved – Maclean Armstrong

Girls Track
(2nd in Region, 7th in State)
All-Region – Lili Jaraczewski, Annika Bissinger, Ava Dobson, Caroline Linen
Team Awards
MVP – Lili Jaraczewski
Coaches Awards – Caroline Linen, Annika Bissinger
Most Improved – Madison Powers

Boys Track
(3rd in Region, 1st in State)
Region Track and Field Male Athlete of the Year- Josh Powers
All State – Josh Powers (800 meters)
All-Region – Dylan McTigue, Brendan McTigue, Zac Palmer, Josh Powers
The Greenville News All Upstate Second Team – Josh Powers, Isaac Hine, Brendan McTigue, Dylan McTigue, Tristan McTigue, Zac Palmer
Team Awards
MVP – Josh Powers
Coaches Awards – Brendan McTigue, Dylan McTigue
Most Improved – Tristan McTigue